10 shenja që tregojnë dëmtim të mundshëm të veshkave - Dr. Arben Asani

1. Ndiheni më të lodhur se më parë, keni më pak energji ose keni probleme me përqendrimin. Zvogëlimi i funksionit të veshkave mund të çojë në akumulimin e toksinave dhe papastërtive në gjak. Kjo mund t'i bëjë njerëzit të ndihen të lodhur, të dobët dhe ta bëjnë më të vështirë përqendrimin. Një ndërlikim tjetër i sëmundjes së veshkave është anemia, e cila mund të shkaktojë dobësi dhe lodhje.

2. Keni probleme me gjumin. Kur veshkat nuk filtrohen siç duhet, toksinat mbeten në gjak në vend që të largohen nga trupi përmes urinës. Kjo mund ta bëjë të vështirë gjumin. Ekziston gjithashtu një lidhje midis obezitetit dhe sëmundjes kronike të veshkave, dhe apnea e gjumit është më e zakonshme tek ata me sëmundje kronike të veshkave në krahasim me popullatën e përgjithshme.

3. Keni lëkurë të thatë dhe kruajtje. Veshkat e shëndetshme bëjnë shumë gjëra të rëndësishme. Ata largojnë produktet e mbeturinave dhe lëngjet shtesë nga trupi juaj, ndihmojnë në ndërtimin e qelizave të kuqe të gjakut, ndihmojnë në ruajtjen e forcës së kockave dhe punojnë për të ruajtur sasinë e duhur të mineraleve në gjak. Lëkura e thatë dhe kruajtja mund të jenë shenjë e sëmundjes së mineraleve dhe kockave që shpesh shoqëron sëmundjen e avancuar të veshkave, kur veshkat nuk janë më në gjendje të mbajnë ekuilibrin e duhur të mineraleve dhe lëndëve ushqyese në gjak.

4. Ndjeni nevojën për të urinuar më shpesh. Nëse ndjeni nevojën për të urinuar më shpesh, veçanërisht gjatë natës, mund të jetë shenjë e sëmundjes së veshkave. Kur veshkat dëmtohen, mund të rrisë dëshirën për të urinuar. Ndonjëherë mund të jetë një shenjë e infeksionit të traktit urinar ose e zmadhimit të prostatës tek meshkujt.

5. Ju shikoni gjak në urinë. Veshkat e shëndetshme zakonisht mbajnë qelizat e gjakut në trup kur filtrojnë mbetjet nga gjaku për të prodhuar urinë, por kur veshkat dëmtohen, këto qeliza gjaku mund të fillojnë të "rrjedhin" në urinë. Përveç sinjalizimit të sëmundjes së veshkave, gjaku në urinë mund të jetë shenjë e tumoreve, gurëve në veshka ose infeksionit.

6. Urina me gaz. Fshikëzat e tepërta në urinë tregojnë proteina në urinë. Kjo shkumë mund të duket si shkuma që shihni kur rrihni vezët, sepse proteina e zakonshme që gjendet në urinë, albumina, është e njëjta proteinë që gjendet në vezë.

7. Keni ënjtje të vazhdueshme rreth syve. Proteina në urinë është një shenjë e hershme se veshkat janë dëmtuar, duke lejuar që proteina të rrjedhë në urinë. Kjo ënjtje rreth syve mund të jetë për shkak të faktit se veshkat tuaja nxjerrin një sasi të madhe proteinash në urinë në vend që ta mbajnë atë në trup.

8. Nyjet dhe këmbët tuaja janë të fryra. Ulja e funksionit të veshkave mund të çojë në mbajtjen e natriumit, duke shkaktuar ënjtje të këmbëve dhe kyçeve. Ënjtja e ekstremiteteve të poshtme mund të jetë gjithashtu një shenjë e sëmundjeve të zemrës, sëmundjeve të mëlçisë dhe problemeve kronike të venave të këmbëve.

9. Keni oreks të dobët. Kjo është një simptomë shumë e zakonshme, por akumulimi i toksinave për shkak të funksionit të zvogëluar të veshkave mund të jetë një nga shkaqet.

10. Muskujt tuaj janë ngërç. Mosbalancimi i elektroliteve mund të jetë rezultat i funksionit të dëmtuar të veshkave. Për shembull, nivelet e ulëta të kalciumit dhe fosfori i kontrolluar keq mund të kontribuojnë në ngërçe të muskujve.

SHPËRNDAJE ME MIQ